„Chceme oslovit nové dárce, proto budeme samozřejmě představovat naše oddělení. Vysvětlíme, co to obnáší stát se dárcem krve, kdo jím může být, za jakých podmínek a že darovat krev nebolí, zdravého člověka to nezatěžuje a zabere to jen minimum volného času, přičemž ale každý odběr pomůže někomu jinému se uzdravit,“ říká primářka hematologicko-transfuzního oddělení Rokycanské nemocnice Miroslava Padrtová.
Cílem akce také je pomoci těm lidem, kteří už o dárcovství někdy uvažovali nebo uvažují, udělat tu zásadní zlomou věc - POPRVÉ PŘIJÍT. „Často totiž slýcháme, že spousta lidí o dárcovství uvažuje, že už je to napadlo, ale zatím nenašli odvahu nebo čas udělat ten první krok - prostě začít. Těmto lidem jdeme naproti," doplňuje primářka. .
KDE? Masarykovo náměstí, Rokycany
KDY? úterý 7. září kdykoli od 10 do 17 hodin
Program bude pestrý. Zájemcům přímo na místě a na počkání zjistí zdravotnice z kapky krve jejich krevní skupinu. „Dále budeme provádět preventivní vyšetření – změříme krevní tlak a hladinu cukru. Mohou přijít i děti, kterým také zjistíme krevní skupiny, dozví se plno zajímavostí o krvi a je pro ně připravena vědomostní soutěž o ceny. A nejen děti, ale i dospělí se budou moci vyfotit s modelem kapky krve,“ doplňuje primářka. A příchozí se budou moci seznámit i s benefitním programem Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP), která akci podporuje.
Akce ZACHRAŇ ŽIVOT se konala už loni v červnu. Přes trvalý déšť přišla až stovka lidí a minimálně třetina z nich skutečně následně dorazila i do odběrového centra darovat krev.
Oddělení dlouhodobě eviduje kolem 1300 pravidelných dárců. Mnozí jsou ale stále více zaměstnaní a mají méně času nebo i z důvodu věku frekvenci svých návštěv snižují. Lidem od 65 let se pak krev přestává odebírat úplně. „Chtěli bychom proto naši základnu dárců doplnit a frekvenci návštěv stabilizovat, aby nedocházelo například k sezónním výpadkům. Nebo aby v případě, že v nemocnici máme nějaký složitý případ nebo větší množství pacientů s nějakou vzácnější krevní skupinou, abychom měli dárce, které můžeme požádat o akutní odběr,“ doplňuje ředitel nemocnice Jaroslav Šíma.
On sám je pravidelným dárcem už zhruba 25 let. „Ani při prvním odběru v 19 letech ani nikdy později jsem si nemusel odůvodňovat, proč dávat krev. Vždy mi to přišlo přirozené. Patří to podle mého ke společenské odpovědnosti. Nijak mne to neomezuje, ale pomáhám tím lidem, kteří tu krev z jakéhokoli důvodu potřebují. Je potřeba k léčbě pacientů s nemocemi krve, při plánovaných i akutních operacích nebo při úrazech, kdy dochází k velké ztrátě krve. Někdy takovým pacientem může být kdokoli z nás nebo našich blízkých,“ říká ředitel nemocnice.
Co (ne)víte o krvi? Znáte odpovědi?
- Každý člověk má v sobě zlato. Nachází se v krvi. Víte kolik zlata má v sobě dospělý člověk?
- Určitě jste již viděli obrázek červené krvinky (takový kulatý polštářek). Víte jak je ale ve skutečnosti taková krvinka velká, tedy vlastně malá? A věděli byste, jak dlouhá, vážně hodně dlouhá, by byla řada všech krvinek dospělého člověka, kdyby se seřadily za sebe?
- A když jsme u krvinek. Víte, jakého věku se může dožít krvinka v těle? A víte, jaká je trvanlivost odebraných krvinek?
- Některý hmyz se krví živí, například komáři. Víte, kolik by muselo být komárů na vysátí jednoho dospělého člověka?
- Dárce vs. příjemce: Víte, kolik procent z možných dárců (zdravý, dospělý člověk) je ochotno dávat krev? A víte kolik procent lidí alespoň jednou v životě potřebuje transfuzi?
- Asi tušíte, kolik krve má v těle v průměru dospělý člověk. Ale věděli byste, kolik krve má v těle novorozenec?
- Darovaná krev pomáhá léčit a zachraňuje životy. Víte kolik až lidí lze zachránit z jednoho odběru?
Správné odpovědi na výše uvedené dotazy i mnoho dalších zajímavostí se dozvíte 7. září na Masarykově náměstí. Tak tam prostě alespoň na chvíli přijďte!