Velkokapacitní očkovací místo na Skvrňanech je připraveno k plnému provozu

11. 3. 2021

TISKOVÁ ZPRÁVA PLZEŇSKÉHO KRAJE

Velkokapacitní očkovací centrum Plzeňského kraje a Rokycanské nemocnice v Plzni je připraveno k plnému provozu. Denně bude v nových prostorách společenského sálu SOU elektrotechnického Plzeň možno očkovat 1200 osob. Centrum bude zprovozněno v pátek 12. března. Další plnění očkovacích kapacit závisí plně na vyšších dodávkách vakcín. Přestože se Rokycanská nemocnice bude podílet i na provozu centra, v žádném případě nebude omezen provoz očkovacíého místa přímo v nemocnici v Rokycanech. To bude fungovat bez omezení a bez snížení dodávek vakcín. Vakcíny pro velkokapacitní centrum budou přidělovány samostatně.

V Plzeňském kraji se dosud očkuje na 18 stacionárních očkovacích místech, nejčastěji v nemocnicích. V regionech s delším dojezdem do nemocnic se pak očkuje například v kulturních domech nebo na poliklinikách. Denní kapacity jednotlivých očkovacích míst jsou v řádech stovek. Celková denní kapacita očkovacích míst v kraji bude více než 4 000 osob, zapojí se pak také praktičtí lékaři. S těmi by se denní kapacita očkování v celém Plzeňském kraji dostala přes 8000 osob.

„Prostor společenského sálu jsme využili především pro jeho členění, je totiž nově zrekonstruovaný a toto je, bohužel, jeho první využití. Důležitá byla jeho vhodná poloha a dobrá dopravní dostupnost včetně možnosti parkovat v blízkosti místa. Tento komfortní a moderní prostor je ve vlastnictví krajské školy, což je také z ekonomického hlediska výhodné,“ uvedla hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

Velkokapacitní očkovací centrum stojí na okraji areálu učilišť ve Vejprnické ulici v loni zrekonstruovaném společenském sále. Za hlavním vchodem čeká na klienty vstupní registrace, dále vyšetření lékařem a po něm už samotné očkování. Centrum má k dispozici až 8 očkovacích boxů s kapacitou každého z nich 20 osob za hodinu. V provozu ale zatím bude jen část dle množství očkovacích látek, které bude mít centrum k dispozici.

Na dodávkách vakcín bude záviset i provozní doba očkovacího centra. V plném provozu bude denně od 7:30 do 18:00 hodin, případně se dle potřeb může ještě mírně navyšovat. Za očkovacími boxy je prostorná hala, kde budou lidé po aplikaci vakcíny odpočívat alespoň 15 až 30 minut dle použité vakcíny, než budou moci odejít. Také v tomto prostoru bude zdravotník, který bude naočkovaným lidem k dispozici.

Odborným garantem očkovacího místa je Rokycanská nemocnice ze Skupiny Nemocnice Plzeňského kraje. „V centru bude při plném vytížení pracovat až 15 administrativních pracovníků, osm sester a tři lékaři. Do směnného provozu jsme proto potřebovali zajistit přes 50 lidí, které zajistil jak Plzeňský kraj, tak nemocnice v Rokycanech,“ říká ředitel Rokycanské nemocnice a krajských nemocnic Jaroslav Šíma

U očkovacího centra je k dispozici přímo u vchodu 30 parkovacích míst a do vzdálenosti 150 metrů další dvě stovky. Blízko centra také staví tramvaj č. 2, která jej spojuje s plzeňským vlakovým i autobusovým nádražím. Veškeré prostory očkovacího centra jsou bezbariérové.

Velkokapacitní očkovací centrum v Plzni-Skvrňanech je alternativou pro zájemce o očkování nejen z Plzně, ale z celého Plzeňského kraje. K očkování se lze zaregistrovat přes centrální registrační systém. Ten pak bude zájemce o očkování vyzývat k rezervacím dle věku stejně jako na jiných očkovacích místech.

Více k očkování ve VOČM a v nemocnicích Plzeňského kraje v prokliku zde