Rokycanská nemocnice má svého kaplana. Nejdříve chce navštívit dlouhodobě nemocné

6. 12. 2021

NAŠE PÉČE

Rokycanská nemocnice má od prosince nemocničního kaplana, který bude v nemocnici poskytovat pacientům, personálu, ale i dalším návštěvníkům duchovní nebo též spirituální péči. Je jím kněz rokycanské farnosti Tomáš Kadlec. Jeho činností bude především rozmlouvání, naslouchání, laskavé setkání a u nemocných také doprovázení s psychickou podporou. V nemocnici bude pravidelně k dispozici v úterý. V případě potřeby je ale připraven přijít za zájemci i v jiné dny. V nejbližší době se chce setkat především s dlouhodobě hospitalizovanými pacienty, které nejvíce zužuje současné omezení návštěv.

Tisková zpráva o zřízení pozic kaplanů vč. popisu náplně jejich činnosti

„Mít ve svém týmu nemocničního kaplana jsme zvažovali již dříve. Až ale tato doba a dění kolem pandemie covidu naše rozhodnutí urychlili. A jsme rádi, že tuto naši snahu podpořila jak hejtmanka Plzeňského kraje, tak svojí aktivitou nám vyšel vstříc a pomohl i pan biskup,“ říká ředitel Rokycanské nemocnice Jaroslav Šíma s tím, že dobré duševní rozpoložení pozitivně ovlivňuje i tělesné zdraví nebo minimálně průběh léčby. „Péče kaplana tak dnes už patří ke standardním službám moderní nemocnice,“ dodává.

Tomáš Kadlec je mimo jiné absolvent Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Během studií s ryze technickým zaměřením se ale ujistil, že je mu velmi blízká i oblast filozofie a teologie, kterou pak vystudoval na Universitě Karlově v Praze a následně i na Lateránské univerzitě v Římě. Knězem byl vysvěcen letos. Jednu z prvních praxí absolvoval ale již jako jáhen v Praze v zařízení pečujícím o dlouhodobě nemocné osoby a později i v Klatovech v podobném zařízení. Zjistil, že pomoc o tyto pacienty je zvláště v současné době nesmírně potřebná. Přihlásil se proto do kurzu nemocničních kaplanů. Příchod do Rokycanské nemocnice je tak logickým vyústěním jeho snahy pomáhat.

„V prvních dnech bych se chtěl seznámit se skladbou pacientů a představit se minimálně těm, kteří tu s velkou pravděpodobností stráví významnou část adventu. Prožít toto období v nemocnici se zdravotními potížemi, bez možnosti vidět osobně své blízké je pro většinu velmi skličující,“ říká Tomáš Kadlec duchovní, který by jim proto pravidelným setkáváním, rozmlouváním i nasloucháním chtěl zajistit důležitý sociální kontakt, ale případně i zprostředkovat lepší a intenzivnější kontakt s rodinou a blízkými.

Zároveň se plánuje představit postupně vrchním a staničním sestrám, lékařům i dalšímu personálu, aby věděli, že se na něj mohou pacienti i oni samy kdykoli obrátit. Připomíná, že jeho služby jsou určeny nejen pacientům a jejich blízkým, ale samozřejmě také personálu. A že jsou také nadkonfesní, tedy určené lidem bez rozdílu vyznání a samozřejmě i lidem bez vyznání.