„Při ukončení spolupráce v Plzni jsme oslovili z možných zpracovatelů primárně nemocnice v Praze, protože jsou nejlépe dopravně dostupné a kvůli soustředění komplikovaných případů je tam velká poptávka po krvi z celé země," říká ředitel Rokycanské nemocnice Jaroslav Šíma. Ze zájemců pak vybrali Všeobecnou fakultní nemocnici. Nabídla totiž nejlepší podmínky a má zájem odebírat větší množství krve než dosavadní odběratel. „Ale především s respekltem k našim dárcům mohu zaručit, že jejich krev bude zachraňovat životy pacientů z celé země včetně našeho regionu,“ doplnil ředitel s tím, že nemocnice patří ke špičce české medicíny a například v oblastech nádorových onemocnění, kardiovaskulárních chorob, chorob krve a krvotvorných orgánů či metabolických poruch léčí nejkomplikovanější české pacienty.
Pro dárce krve z Rokycanska se změnou partnera nic nezmění. V lednu jsou zatím odběry pozastavené kvůli úpravám transportů krve a datového propojení s novým odběratelem. „Provoz zahájíme od února. Konkrétní datum ještě upřesníme na webu. Odběrové dny zůstanou stejné. Věřím, že se pak brzy uvidíme se všemi stálými dárci a přivítáme letos i mnoho prvodárců,“ říká primářka hematologicko-transfuzního oddělení Miroslava Padrtová.
Odběrové centrum Rokycanské nemocnice v současnosti eviduje přes 1300 pravidelných dárců, kteří každoročně i s prvodárci odevzdají 1100 až 1300 litrů krve. Rokycanská nemocnice tuto krev sama nezpracovává. Posílá ji právě smluvnímu partnerovi, který ji připraví pro další medicínské užití a pak potřebné množství krve nemocnici vrátí nebo ji sám užije. Počet pravidelných dárců se dlouhodobě nemění. Každý rok jich sice zhruba 30 až 40 ubyde kvůli zdravotním potížím nebo dosažení věkové hranice pro darování krve, ale pravidelně je nahrazují prvodárci. Předloni nemocnice zaznamenala rekordní počet prvodárců. Byla jich téměř stovka.
„Spolupracujeme se středními školami, které k nám posílají studenty. Řada z nich se stane pravidelnými dárci. Další prvodárci se rekrutují z rodin těch stálých klientů, kdy sem chodí táta, máma, bratr, teta a postupně přivádějí své děti. A třetí významná skupina prvodárců jsou kolegové pravidelných dárců z práce. Někdo k nám chodí na odběry, řeknou si to v práci, a tak přicházejí další a další,“ vysvětluje vedoucí lékařka odběrového centra Mája Švojgrová.
Ostatní akutní nemocnice Plzeňského kraje (Stod, Domažlice, Klatovy) využívají krev oddělení transfuzních služeb Klatovské nemocnice, které realizuje odběry přímo v Klatovech ale také výjezdovým způsobem na Domažlicku a jižním Plzeňsku. Klatovská nemocnice ročně odebírá a zpracovává téměř dva až 2,5 tisíce litrů krve. A realizuje i odběry plazmy. Ty chystá spustit i Rokycanská nemocnice.
Kdo se může stát dárcem krve?
Darovat krev může každý zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let. Prvodárcem se může stát osoba nejvýše do 60 let věku.
Jak často lze darovat?
Darovat krev lze nejdříve po dvou měsících, ideálně však u mužů po třech a u žen po čtyřech měsících, tj. 4krát (muži) resp. 3krát (ženy) do roka.
Je vícenásobné darování krve nějak odměňováno?
Vícenásobné dobrovolné dárcovství je odměňováno různými hodnotami medailí Prof. MUDr. Jana Jánského, kříži Českého červeného kříže a nejvýznamnějším oceněním je Plaketa Dar krve – dar života za 250 odběrů. Vícenásobní dárci někdy získávají od měst, krajů či obcí různá zvýhodnění. Darování krve je ale především věcí společenské odpovědnosti. Poskytnou krev je pro zdravého člověka drobnost. Vážně zraněným nebo nemocným lidem ale může zachránit život.