Pravidelným hostem výživové poradny Českého rozhlasu Plzeň je primář Jan Vachek

30. 9. 2019

KRÁTKÁ INFORMACE

Primář interního oddělení Klatovské nemocnice MUDr. Jan Vachek byl a ještě nadále i bude pravidelným hostem pořadu ˇˇČeského rozhlasu Plzeň Co vás zajímá. S moderátorkou Soňou Vaicenbacherovou budou ve středeční výživové poradně hovořit vždy jednou za měsíc na konkrétní téma a odpovídat na dotazy posluchačů jak k danému tématu, tak obecně k jídlu a procesům trávení. První poradna s MUDr. Vachkem se uskutečnila 25. září (záznam níže v odkazu), další jsou naplánované na 23. října, 20. listopadu a 18. prosince vždy po zprávách v 18 hodin.

Střevní mikrobiota (nebo také mikrobiom) je označení pro mikrobiální osídlení střev. Potvrzuje se, že složení střevní mikrobioty má dopad na náš imunitní systém, zdravotní stav i psychické naladění.

„Ukazuje se, že působení na střevní mikrobiotu by mohlo zásadním způsobem ovlivnit průběh některých nemocí,“ říká MUDr. Jan Vachek, primář interního oddělení Klatovské nemocnice, „dokonce jsme tak daleko, že u některých případů zánětu střeva po antibiotikách, tzv. klostridiové enterokolitidy, je nejúčinnější léčbou transplantace stolice od zdravého dárce, nejlépe od někoho příbuzného. Tato metoda dosahuje naprosto nejlepších výsledků. Na závažné klostridiové enterokolitidy a jejich komplikace se, bohužel, i umírá.“

Jaká je vazba mezi střevní mikrobiotou a autoimunitními onemocněními? Může být klystýr zdraví prospěšnou očistnou metodou, anebo spíš zničí naši střevní mikrobiotu? Máme na podzim nějak zásadně měnit svůj jídelníček? Jak přistupovat k exotickým potravinám z dovozu? Také k tomu se vyjadřuje MUDr. Jan Vachek.

autor: Soňa Vaicenbacherová | Český rozhlas Plzeň

Záznam pořadu spustíte klikem na šipku