Nemocnice Plzeňského kraje očkování proti covidu neprovádí

16. 10. 2024

Vážení spoluobčané,

vzhledem k tomu, že očkování proti onemocnění covid se stalo běžným sezónním očkováním, provádí toto očkování standardně ošetřující lékaři tzn. zejména praktičtí lékaři, popřípadě speciální vakcinační centra. Nemocnice Plzeňského kraje v současnosti už očkování proti covidu neprovádí. Děkujeme za pochopení.

Skupina NPK očkovala proti onemocnění covid v době pandemie a těsně po ní, když bylo třeba naočkovat obrovské množství lidí během krátké doby a zároveň bylo komplikované skladovat tehdejší typy vakcín. Zdravotníci krajských nemocnic takto naočkovali od roku 2021 do loňska zhruba 215 tisíc lidí, kterým podali 485 tisíc dávek vakcíny.

V současné době už ale oba důvody pominuly. O sezónní očkování proti covidu , které je ideální provádět v září, byl a i nyní je velmi malý zájem a skladovací podmínky současných vakcín jsou standardní. V podstatě se už jedná o očkování, jako jsou proti chřipce nebo proti tetanu, přičemž tuto vakcinaci provádí především praktičtí lékaři. A je to i logické, neboť k nim mají jejich registrovaní pacienti nejblíže, jsou pro ně dobře dostupní a lékaři znají nejlépe jejich zdravotní stav, aby jim dokázali s očkováním nejlépe poradit a správně jej načasovat. Takto očkují své registrované pacienty i ordinace praktických lékařů provozovaných krajskými nemocnicemi. Nejsou však zříźena očkovací místa pro jiné zájemce.

V případě, že se pacienti nemohou dostavit ke svému lékaři nebo ten konkrétní lékař neočkuje, lze se obrátit na specializovaná vakcinační centra, která jsou v Plzni a vesměs ve všech krajských městech. Případně je možné se obrátit na zdravotní pojišťovnu, která by pacientům měla doporučit místo, kde se nechat očkovat. Veřejnost toto vesměs ví a na naše nemocnice se s žádostí o očkování prakticky neobrací.

Menší okresní nemocnice už zpravidla své očkovací týmy rozpustily, přišly o povolovací registraci očkovacích center a jejich úkolem ve spojitosti s covidem je už hlavně pečovat o pacienty, kteří se nemocí covid nakazili a mají komplikovanější průběh a potřebují být hospitalizováni. O tyto pacienty v tomto období (říjen 2024) bohužel není nouze.

V případě, že by ale opět byla potřeba realizovat v krátkém časovém úseku masivní očkování nebo se opravdu významně zvýšila poptávka po očkování, jsou Nemocnice Plzeňského kraje připraveny obnovit staut očkovacích center a jakékoli požadované očkování opět obnovit. Zatím ale taková potřeba není a věříme, že praktičtí lékaři v rámci svých kompetencí své klienty naočkují.

Vzhledem k tomu, že onemocnění covid se stalo součástí tohoto světa a některé jeho varianty mohou mít zejména pro chronicky nemocné lidi komplikovaný průběh, tak Nemocnice Plzeňského kraje rozhodně doporučují veřejnosti a zvláště rizikovým skupinám, např. chronici, starší lidé, aby se proti nemoci očkoval. Ideální je spojit se se svým ošetřujícím lékařem nebo praktikem a domluvit si vždy dopředu harmonogram právě sezónních očkování proti covidu i chřipce.

Ještě jednou děkujeme za pochopení.

mluvčí Skupiny NPK Jiří Kokoška