Proč nemocnice podporují prodloužení nouzového stavu s ohledem na protiepidemiologická opatření?
- Epidemiologická situace se v ČR i v Plzeňském kraji dramaticky zhoršuje. V Nemocnicích Plzeňského kraje je nejvíce covidových pacientů od začátku pandemie a rychle přibývají další.
- Kvůli rostoucímu počtu příjmů covid+ pacientů (včetně příjmů z přeplněných nemocnic v Karlovarském kraji) je třeba dále omezovat jinou lůžkovou péči a propouštět pacienty do domácí péče nebo překládat na lůžka následné péče dříve, než bylo ještě v nedávné době obvyklé.
- Přibývá covid+ pacientů mezi lidmi středního a nižší věku, např. ročníků 70., 80. i 90. let a to i s těžkým průběhem nemoci. Nemoc covid ohrožuje v tuto chvíli celou populaci.
- V ČR i v Plzeňském kraji je bohužel potvrzen významný výskyt mutací koronaviru, který situaci ještě více komplikuje a komplikovat bude.
- Věříme, že namísto velkého množství veřejností často nepochopených opatření, která pak nejsou dodržována, vznikne menší množství podstatných a zřejmých opatření, která se budou dodržovat a povedou ke zlepšení epidemiologické situace.
- Nouzový stav umožňuje operativní zásobování nemocnic zdravotnickým materiálem včetně OOPP nebo zápůjčky zdravotnických přístrojů pro poskytování intenzivní péče, dále napomůže včasnému vybudování velkokapacitního očkovacího místa v Plzni, jehož provoz bude s Plzeňským krajem zaštiťovat Rokycanská nemocnice i další nemocnice Skupiny NPK.
- Nouzový stav napomáhá snáze získat do nemocnic personální výpomoc ze strany studentů zdravotnických škol nebo vystudovaných zdravotníků pracujících mimo profesi, dále příslušníků Armády ČR nebo Hasičského záchranného sboru ČR apod. Více zdravotnického personálu zajistí nejen péči o lůžkové pacienty, ale i zachování vysoké míry testování a vysoké frekvence očkování, pokud bude dostatek očkovacích vakcín.
- Nastavená opatření vyplývající z nouzového stavu nám umožňují zachovat nejpřísnější a momentálně nezbytná protiepidemiologická opatření přímo v nemocnicích.
- Věříme v bezpečný návrat lidí ke sportu, aby posilovali svoji fyzickou kondici a imunitu, a k aktivitám, kterém jim pomohou zlepšit psychický stav.
- Ze stejného důvodu věříme v návrat dětí do škol a mj. i proto, aby se mohla uvolnit i část zdravotnického personálu, který je nucen být s dětmi doma na distanční výuce. Jedná se sice o malé množství zdravotníků, ale v této situaci je každý zdravotník v nemocnici nesmírně důležitý.
Vyjádření hejtmanky Plzeňského kraje Doc. Ilony Mauritzové
„Opatření na zpomalení epidemie je třeba racionalizovat. Dát jim smysl, aby je lidé byli ochotni dodržovat. To je základ toho, po čem jsme jak na půdě Poslanecké sněmovny, tak na úrovni krajů volali. Dohodnutá úprava opatření, mezi hejtmany a vládou, to podle mě v současném stavu splňuje. Vzhledem k epidemiologické situaci, kterou u nás v Plzeňském kraji máme, a především k situaci v našich nemocnicích, se musíme k nouzovému stavu přihlásit. Musíme udělat vše pro to, aby zdravotnictví ten nápor zvládlo. Zároveň cítím, že musíme být zodpovědným partnerem vůči sousednímu Bavorsku,“ komentuje výsledky jednání hejtmanů a vlády hejtmankaPlzeňského kraje Ilona Mauritzová.
Usnesení Asociace krajů ČR k obnovení nouzového stavu
Rada Asociace krajů České republiky
1. Konstatuje, že odpovědnost za zvládnutí krizové situace je především na Vládě ČR, žádost o nový nouzový stav považujeme za zcela mimořádný krok, který nesmí být dlouhodobě zneužíván k zásahu do práv a svobod lidí. Proto navrhujeme vyhlášení nového nouzového stavu (NS) jen na dva týdny a vyzýváme parlamentní politické strany k dohodě na dalším postupu.
2. Konstatuje, že NS je výjimečný nástroj krizového řízení, proto AKČR vyzývá Vládu ČR k urychlenému projednání návrhu nového pandemického zákona v co nejkratší možné legislativní lhůtě.
3. Souhlasí s návrhem, aby postupný návrat do škol začal v termínu od 1. 3. 2021, nejprve žáci a studenti posledních ročníků a následně další ročníky. A vyzývá Vládu ČR, aby NS využila především pro zajištění těchto kroků.
4. Vyzývá Vládu ČR, aby při otevření škol došlo k zařazení pedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců škol a dalších školských zařízení do očkovací strategie a zajistila jejich registraci do CRS od 1. 3. 2021.
5. Vyzývá Ministerstvo zdravotnictví, aby vzalo na vědomí návrhy AKČR na další kultivaci krizových opatření a navrhlo jejich postupné zavedení v závislosti na vývoji epidemie zejména v oblasti obchodu a služeb kultury a amatérského sportu to co v nejkratším termínu za přesně definovaných protiepidemických opatření.
6. Vyzývá Vládu ČR, aby do 1. 3. 2021 zajistila podmínky pro samotestování ve firmách, včetně finanční podpory a vytvoření jasných podmínek pro firmy. AKČR vnímá testování zaměstnanců ve firmách jako zásadní krok pro zlepšení pandemické situace.
7. Souhlasí se zrušením omezení úředních hodin institucí veřejné správy od 15. 2. 2021.
8. Vyzývá Vládu ČR k pravidelným týdenním jednáním o krizových opatřeních s AKČR a všech plánovaných změnách v nich v pravidelných desetidenních periodách a vždy vyhodnocování na základě vývoje počtu pacientů na JIP a ARO.