Lékařku ve čtvrté generaci zajímá v Rokycanech léčba trávicího traktu

14. 10. 2021

Magazín SRDCE - NAŠI LIDÉ

Mladá lékařka MUDr. Eva Máchová je ve své rodině již čtvrtou generací, která si vybrala toto náročné, zodpovědné, ale i vážené povolání. Lékaři byli její praprarodiče, prarodiče, máma i bratr. Nikoho proto nepřekvapilo, že o tento obor měla zájem již od dětství. Přihláška na medicínu tak byla logickým vyústěním. V současnosti pracuje již druhým rokem na interním oddělení Rokycanské nemocnice.

I přesto, že poslední rok byl a je ve zdravotnictví mimořádně náročný, nastoupil do nemocnic Plzeňského kraje nadstandardní počet mediků, zpravidla po absolvování plzeňské Lékařské fakulty Karlovy univerzity. Čtyři mladé lékařky, které odstartovaly kariéru u našich pacientů, představujeme v článku: Nemocnice Plzeňského kraje jsou pro mladé lékaře ideální volbou

„Určitě tomu přispělo prostředí, ve kterém jsem vyrůstala,“ odůvodňuje svoji volbu absolventka medicíny, pro kterou ale studium vlastně nikdy neskončí. „Právě teď se snažím absolvovat povinné stáže ke splnění interního kmene. Dále bych se chtěla atestovat a zaměřit na obor gastroenterologie,“ popisuje.

Pestrost a množství případů, se kterými se setkává v regionální nemocnici, jí přijdou jako dobrý základ pro praxi internisty. Jiný obor než vnitřní lékařství nezvažovala. Zaujala ji totiž specializace gastroenterologie, která se zabývá diagnostikou a léčbou onemocnění zažívacího traktu. Proč ji přitahuje?

„Je velice zajímavá, nejedná se o teoretickou oblast, ale zároveň i aplikovaný obor, kde kromě znalostí využijete i zručnost. Například při endoskopiích (vyšetřovací metoda tělních dutin a dutých orgánů) pracujete i manuálně, což vyžaduje zapojení jak hlavy, tak i rukou,“ popisuje.

Mladá lékařka pochází z Trnové. Dnes bydlí v Plzni. Nemocnici v Rokycanech si vybrala kvůli dobré dostupnosti i charakteru poskytované péče. „V prostředí menší okresní nemocnice se lze dobře naučit základní medicínu v širokém rozsahu. Je to podle mne cenná zkušenost. Setkáváte se s pacienty s velkou škálou diagnóz, v různých stavech. A v menším kolektivu oceňuji vstřícnost vedení i kolegů, kteří mi umožňují seznámit se s detaily léčby a prohlubovat znalosti i dovednosti týkající se mého oboru,“ uvádí Eva Máchová s tím, že právě pracoviště endoskopie, kde se často realizuje, je v Rokycanech na velmi dobré úrovni.

Před nástupem do nemocnice neměla žádnou předchozí zkušenost s prací v lůžkovém zařízení. Ze začátku tak byla překvapená množstvím věcí, na které se musí profesně zaměřovat. „Bylo pro mě obtížně si zvyknout na pracovní proces ihned po škole. Jsem však ráda, že mě kolektiv v mnoha věcech pomohl. Vzájemně si vycházíme vstříc a snažíme se vytvořit funkční pracovní prostředí s cílem zajistit kvalitní péči pro naše pacienty,“ dodává a připomíná, že její nástup a zapojení do pracovního procesu navíc umocnil i příchod pandemie.

„Sotva jsem se přizpůsobila běžnému pracovnímu režimu, přišel nový. Pro člověka, který byl čerstvě po škole, byla celá situace velmi náročná po odborné, časové i lidské stránce. Opět ale s pomocí kolegů myslím, že jsem zatím obstála,“ věří lékařka mezi jejíž koníčky patří turistika a nejoblíbenější destinací jsou hory v Čechách i zahraničí.